CPEA5051DL-920MC
DigiKey Part Number
4044-CPEA5051DL-920MC-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
CPEA5051DL-920MC
Description
FIXED IND 92UH 51A 8.35 MOHM TH
Detailed Description
92 µH Shielded Wirewound Inductor 51 A 8.35mOhm Max Vertical, 4 PC Pin Flat Wire, High Frequency, Low Loss, Soft Saturation
EDA/CAD Models
CPEA5051DL-920MC Models
Category
Current - Saturation (Isat)
24A
DC Resistance (DCR)
8.35mOhm Max
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C
Inductance Frequency - Test
100 kHz
Type
Wirewound
Features
Flat Wire, High Frequency, Low Loss, Soft Saturation
Package / Case
Vertical, 4 PC Pin
Tolerance
±20%
Size / Dimension
1.969" L x 2.008" W (50.00mm x 51.00mm)
Current Rating (Amps)
Height - Seated (Max)
1.811" (46.00mm)