CPEA2622L-3R6MC
DigiKey Part Number
4044-CPEA2622L-3R6MC-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
CPEA2622L-3R6MC
Description
FIXED IND 3.6UH 65A 0.64 MOHM TH
Detailed Description
3.6 µH Shielded Wirewound Inductor 65 A 0.64mOhm Max Vertical, 2 PC Pin Flat Wire, High Frequency, Low Loss, Soft Saturation
EDA/CAD Models
CPEA2622L-3R6MC Models
Category
Current - Saturation (Isat)
58A
DC Resistance (DCR)
0.64mOhm Max
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C
Inductance Frequency - Test
100 kHz
Type
Wirewound
Features
Flat Wire, High Frequency, Low Loss, Soft Saturation
Tolerance
±20%
Size / Dimension
1.043" L x 0.874" W (26.50mm x 22.20mm)
Current Rating (Amps)
Height - Seated (Max)
0.984" (25.00mm)