CPEA2622L-120MC
DigiKey Part Number
4044-CPEA2622L-120MC-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
CPEA2622L-120MC
Description
FIXED IND 12UH 39A 1.81 MOHM TH
Manufacturer Standard Lead Time
12 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
12 µH Shielded Wirewound Inductor 39 A 1.81mOhm Max Vertical, 2 PC Pin Flat Wire, High Frequency, Low Loss, Soft Saturation
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
CPEA2622L-120MC Models
Category
Current - Saturation (Isat)
27A
Mfr
Shielding
Shielded
Series
DC Resistance (DCR)
1.81mOhm Max
Packaging
Tray
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C
Part Status
Active
Inductance Frequency - Test
100 kHz
Type
Wirewound
Features
Flat Wire, High Frequency, Low Loss, Soft Saturation
Material - Core
Mounting Type
Through Hole
Inductance
Package / Case
Vertical, 2 PC Pin
Tolerance
±20%
Size / Dimension
1.043" L x 0.874" W (26.50mm x 22.20mm)
Current Rating (Amps)
Height - Seated (Max)
0.984" (25.00mm)