CPD3119SA-100M
DigiKey Part Number
4044-CPD3119SA-100M-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
CPD3119SA-100M
Description
FIXED IND 10UH 17.7A 7.8 MOHM TH
Manufacturer Standard Lead Time
12 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
10 µH Shielded Wirewound Inductor 17.7 A 7.8mOhm Max Vertical, 4 PC Pin
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
CPD3119SA-100M Models
Category
Shielding
Shielded
Mfr
DC Resistance (DCR)
7.8mOhm Max
Series
Ratings
AEC-Q200
Packaging
Tray
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C
Part Status
Active
Inductance Frequency - Test
100 kHz
Type
Wirewound
Mounting Type
Through Hole
Material - Core
Package / Case
Vertical, 4 PC Pin
Inductance
Supplier Device Package
3119
Tolerance
±20%
Size / Dimension
1.220" L x 0.748" W (31.00mm x 19.00mm)
Current Rating (Amps)
Height - Seated (Max)
1.299" (33.00mm)
Current - Saturation (Isat)
57A