CPCF3218A-6R8MC
DigiKey Part Number
4044-CPCF3218A-6R8MC-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
CPCF3218A-6R8MC
Description
FIXED IND 6.8UH 50A 1.6 MOHM TH
Manufacturer Standard Lead Time
12 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
6.8 µH Shielded Wirewound Inductor 50 A 1.6mOhm Max Vertical, 3 PC Pin Flat Wire, High Current
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
CPCF3218A-6R8MC Models
Category
Shielding
Shielded
Mfr
DC Resistance (DCR)
1.6mOhm Max
Series
Ratings
AEC-Q200
Packaging
Tray
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C
Part Status
Active
Inductance Frequency - Test
100 kHz
Type
Wirewound
Features
Flat Wire, High Current
Material - Core
Mounting Type
Through Hole
Inductance
Package / Case
Vertical, 3 PC Pin
Tolerance
±20%
Supplier Device Package
3218
Current Rating (Amps)
Size / Dimension
0.186" Dia x 1.260" L (4.72mm x 32.00mm)
Current - Saturation (Isat)
55A
Height - Seated (Max)
0.748" (19.00mm)