Image for CNC-99-14-0.5-2 is not available
CNC-99-14-0.5-2
DigiKey Part Number
CNC-99-14-0.5-2-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
CNC-99-14-0.5-2
Description
CORD 14AWG 5-15P - FK TERM 1.64'
Customer Reference
Detailed Description
1.64' (500.0mm) Power Cord Black NEMA 5-15P To Terminals, Forked SJT
Category
Wire Gauge
14 AWG
Manufacturer
CNC Tech
Length
1.64' (500.0mm)
Packaging
Bulk
Approval Agency Marking
cUL, UL
Part Status
Obsolete
Approved Countries
Canada, United States
Style
Male Pins (Blades) to Leads
Color
Black
1st Connector
NEMA 5-15P
Voltage Rating
125VAC
2nd Connector
Terminals, Forked
Current Rating (Amps)
90A
Number of Conductors
3
Operating Temperature
105°C