800-14-24D-RE-0006F is Obsolete and no longer manufactured.
Available Substitutes:
Similar
CNC Tech
In Stock: 41
Datasheet
6.00' (1.83m) Power Cord Red IEC 320-C14 To IEC 320-C19 SJT
800-14-24D-RE-0006F
DigiKey Part Number
1175-1351-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
800-14-24D-RE-0006F
Description
CORD 14AWG IEC320C14 - 320C19 6'
Customer Reference
Detailed Description
Category
Shielding
Unshielded
Manufacturer
CNC Tech
Length
6.00' (1.83m)
Packaging
Bulk
Approval Agency Marking
CSA, cUL, UL
Part Status
Obsolete
Approved Countries
Canada, United States
Style
Male Pins (Blades) to Female Sockets (Slots)
Color
Red
1st Connector
IEC 320-C14
Voltage Rating
250V
2nd Connector
IEC 320-C19
Current Rating (Amps)
15A
Number of Conductors
3
Operating Temperature
105°C
Cord Type
SJT
Base Product Number
Wire Gauge
14 AWG