302-28-40-GR-0300F is Obsolete and no longer manufactured.
Available Substitutes:
Direct
Assmann WSW Components
In Stock: 17.456
Datasheet
Flat Ribbon Cable Gray 40 Conductors 0.050" (1.27mm) Flat Cable 300.0' (91.44m)
302-28-40-GR-0300F
DigiKey Part Number
302-28-40-GR-0300F-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
302-28-40-GR-0300F
Description
CBL RIBN 40COND 0.05 GRAY 300'
Customer Reference
Detailed Description
Category
Jacket Color
Mfr
Ribbon Thickness
0.035" (0.89mm)
Packaging
Box
Ribbon Width
2.000" (50.80mm)
Part Status
Obsolete
Jacket (Insulation) Material
Poly-Vinyl Chloride (PVC)
Cable Type
Flat Cable
Voltage
300 V
Number of Conductors
40
Operating Temperature
105°C
Pitch
Ratings
UL Style 2651
Length
300.0' (91.44m)
Conductor Material
Copper, Tinned
Wire Gauge
28 AWG
Insulation Resistance
100MOhms
Conductor Strand
7 Strands / 36 AWG