CSX-750FJC44000000T
DigiKey Part Number
300-7254-2-ND - Tape & Reel (TR)
300-7254-1-ND - Cut Tape (CT)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
CSX-750FJC44000000T
Description
XTAL OSC XO 44.0000MHZ CMOS SMD
Customer Reference
Detailed Description
44 MHz XO (Standard) CMOS Oscillator 3.3V Standby (Power Down) 4-SMD, No Lead
Category
Voltage - Supply
3.3V
Mfr
Frequency Stability
±100ppm
Series
Operating Temperature
-20°C ~ 70°C
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Current - Supply (Max)
25mA
Part Status
Obsolete
Mounting Type
Surface Mount
Base Resonator
Package / Case
4-SMD, No Lead
Type
Size / Dimension
0.276" L x 0.197" W (7.00mm x 5.00mm)
Frequency
Height - Seated (Max)
0.063" (1.60mm)