IN8BNRY110C is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
CIT Relay and Switch
In Stock: 0
Datasheet
Parametric Equivalent
CIT Relay and Switch
In Stock: 0
Datasheet
New at DigiKey
LED Panel Indicator Red, Yellow Diffused 145° 110V Red, 110V Yellow 20mA Red, 20mA Yellow Quick Connect - 0.110" (2.8mm)
IN8BNRY110C
DigiKey Part Number
2449-IN8BNRY110C-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
IN8BNRY110C
Description
LED PNL IND RED/YELLOW 8MM .100"
Manufacturer Standard Lead Time
13 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Category
Current
20mA Red, 20mA Yellow
Manufacturer
Panel Cutout Shape
Round
Series
Panel Cutout Dimensions
0.32" (8.00mm)
Packaging
Tray
Lens Size
5.00mm Dia
Part Status
Active
Lens Style
Round with Domed Top
Type
LED
Millicandela Rating
120mcd Red, 120mcd Yellow
Lamp Color
Red, Yellow
Wavelength - Peak
635nm Red, 592nm Yellow
Lens Color
Red, Yellow
Viewing Angle
145°
Lens Transparency
Diffused
Termination Style
Quick Connect - 0.110" (2.8mm)
Ratings
DC
Ingress Protection
IP67
Voltage
110V Red, 110V Yellow