IN8ANG110C is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
CIT Relay and Switch
In Stock: 0
Datasheet
Parametric Equivalent
CIT Relay and Switch
In Stock: 0
Datasheet
New at DigiKey
LED Panel Indicator Green Diffused 145° 110V 20mA Quick Connect - 0.110" (2.8mm)
IN8ANG110C
DigiKey Part Number
2449-IN8ANG110C-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
IN8ANG110C
Description
LED PNL IND GREEN 8MM .100" QUIC
Manufacturer Standard Lead Time
13 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Category
Current
20mA
Manufacturer
Panel Cutout Shape
Round
Series
Panel Cutout Dimensions
0.32" (8.00mm)
Packaging
Tray
Lens Size
5.00mm Dia
Part Status
Active
Lens Style
Round with Flat Top
Type
LED
Millicandela Rating
170mcd
Lamp Color
Green
Wavelength - Peak
516nm
Lens Color
Green
Viewing Angle
145°
Lens Transparency
Diffused
Termination Style
Quick Connect - 0.110" (2.8mm)
Ratings
DC
Ingress Protection
IP67
Voltage
110V