IN6BSRG24W is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
CIT Relay and Switch
In Stock: 0
Datasheet
Parametric Equivalent
CIT Relay and Switch
In Stock: 0
Datasheet
New at DigiKey
LED Panel Indicator Green, Red Diffused 145° 24V Green, 24V Red 30mA Green, 25mA Red Wire Leads - 5.9" (150.00mm)
IN6 Series 6 mm Indicators from CIT Relay & Switch PIO | DigiKey
IN6BSRG24W
DigiKey Part Number
2449-IN6BSRG24W-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
IN6BSRG24W
Description
LED PNL IND RED/GREEN 6MM 150MM
Detailed Description
Category
Current
30mA Green, 25mA Red
Panel Cutout Dimensions
0.24" (6.00mm)
Lens Size
3.00mm Dia
Lens Style
Round with Domed Top
Millicandela Rating
170mcd Green, 120mcd Red
Lamp Color
Green, Red
Wavelength - Peak
516nm Green, 635nm Red
Lens Color
Green, Red
Termination Style
Wire Leads - 5.9" (150.00mm)
Ratings
DC
Ingress Protection
IP67
Voltage
24V Green, 24V Red