IN6BBB110C is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
CIT Relay and Switch
In Stock: 0
Datasheet
Parametric Equivalent
CIT Relay and Switch
In Stock: 0
Datasheet
New at DigiKey
LED Panel Indicator Blue Diffused 145° 110V 30mA Quick Connect - 0.110" (2.8mm)
IN6 Series 6 mm Indicators from CIT Relay & Switch PIO | DigiKey
IN6BBB110C
DigiKey Part Number
2449-IN6BBB110C-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
IN6BBB110C
Description
LED PNL IND BLUE 6MM .100" QUICK
Detailed Description
Category
Current
30mA
Panel Cutout Dimensions
0.24" (6.00mm)
Lens Size
3.00mm Dia
Lens Style
Round with Domed Top
Millicandela Rating
100mcd
Lamp Color
Blue
Wavelength - Peak
463nm
Lens Color
Blue
Termination Style
Quick Connect - 0.110" (2.8mm)
Ratings
DC
Ingress Protection
IP67
Voltage
110V