IN6ASMY24C
DigiKey Part Number
2449-IN6ASMY24C-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
IN6ASMY24C
Description
LED PNL IND YELLOW 6MM .100" QUI
Detailed Description
LED Panel Indicator Yellow Diffused 145° 24V 25mA Quick Connect - 0.110" (2.8mm)
Category
Current
25mA
Panel Cutout Dimensions
0.24" (6.00mm)
Lens Size
3.00mm Dia
Lens Style
Round with Flat Top
Millicandela Rating
120mcd
Lamp Color
Yellow
Wavelength - Peak
592nm
Lens Color
Yellow
Termination Style
Quick Connect - 0.110" (2.8mm)
Ratings
DC
Ingress Protection
IP67
Voltage
24V