IN25ABRG12C is available for purchase but is not normally stocked.
New at DigiKey
LED Panel Indicator Green, Red Diffused 145° 12V Green, 12V Red 20mA Green, 20mA Red Quick Connect - 0.110" (2.8mm)
IN25ABRG12C
DigiKey Part Number
2449-IN25ABRG12C-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
IN25ABRG12C
Description
LED PNL IND RED/GREEN 25MM .100"
Detailed Description
Category
Current
20mA Green, 20mA Red
Panel Cutout Dimensions
0.99" (25.10mm)
Lens Size
16.00mm Dia
Millicandela Rating
170mcd Green, 120mcd Red
Lamp Color
Green, Red
Wavelength - Peak
516nm Green, 635nm Red
Lens Color
Green, Red
Termination Style
Quick Connect - 0.110" (2.8mm)
Voltage
12V Green, 12V Red