IN25ABG6Z is available for purchase but is not normally stocked.
New at DigiKey
LED Panel Indicator Green Diffused 145° 6V 20mA Screw Terminal
IN25ABG6Z
DigiKey Part Number
2449-IN25ABG6Z-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
IN25ABG6Z
Description
LED PNL IND GREEN 25MM SCREW TER
Detailed Description
Category
Current
20mA
Panel Cutout Dimensions
0.99" (25.10mm)
Lens Size
16.00mm Dia
Millicandela Rating
170mcd
Lamp Color
Green
Wavelength - Peak
516nm
Lens Color
Green
Termination Style
Screw Terminal
Voltage
6V