IN25ABB6Z is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
CIT Relay and Switch
In Stock: 0
Datasheet
New at DigiKey
LED Panel Indicator Blue Diffused 145° 6V 20mA Screw Terminal
IN25ABB6Z
DigiKey Part Number
2449-IN25ABB6Z-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
IN25ABB6Z
Description
LED PNL IND BLUE 25MM SCREW TERM
Manufacturer Standard Lead Time
13 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Category
Current
20mA
Manufacturer
CIT Relay and Switch
Panel Cutout Shape
Round
Series
Panel Cutout Dimensions
0.99" (25.10mm)
Packaging
Tray
Lens Size
16.00mm Dia
Part Status
Active
Lens Style
Round with Flat Top
Type
LED
Millicandela Rating
100mcd
Lamp Color
Blue
Wavelength - Peak
463nm
Lens Color
Blue
Viewing Angle
145°
Lens Transparency
Diffused
Termination Style
Screw Terminal
Ratings
DC
Ingress Protection
IP67
Voltage
6V