IN12BNG110C is available for purchase but is not normally stocked.
New at DigiKey
LED Panel Indicator Green Diffused 145° 3.3V 20mA Quick Connect - 0.110" (2.8mm)
IN12BNG110C
DigiKey Part Number
2449-IN12BNG110C-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
IN12BNG110C
Description
LED PNL IND GREEN 12MM .100" QUI
Detailed Description
Category
Current
20mA
Panel Cutout Dimensions
0.47" (12.00mm)
Lens Size
8.00mm Dia
Lens Style
Round with Domed Top
Millicandela Rating
170mcd
Lamp Color
Green
Wavelength - Peak
516nm
Lens Color
Green
Termination Style
Quick Connect - 0.110" (2.8mm)
Ratings
DC
Ingress Protection
IP67
Voltage
3.3V