IN12ASMR12C is available for purchase but is not normally stocked.
New at DigiKey
LED Panel Indicator Red Diffused 145° 2.1V 20mA Quick Connect - 0.110" (2.8mm)
IN12ASMR12C
DigiKey Part Number
2449-IN12ASMR12C-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
IN12ASMR12C
Description
LED PNL IND RED 12MM .100" QUICK
Detailed Description
Category
Current
20mA
Panel Cutout Dimensions
0.47" (12.00mm)
Lens Size
8.00mm Dia
Millicandela Rating
120mcd
Lamp Color
Red
Wavelength - Peak
635nm
Lens Color
Red
Termination Style
Quick Connect - 0.110" (2.8mm)
Ratings
DC
Voltage
2.1V