CS1102V3.85F260
DigiKey Part Number
2449-CS1102V3.85F260TR-ND - Tape & Reel (TR)
2449-CS1102V3.85F260CT-ND - Cut Tape (CT)
2449-CS1102V3.85F260DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
CS1102V3.85F260
Description
SWITCH TACTILE SPST-NO 0.05A 50V
Manufacturer Standard Lead Time
7 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Tactile Switch SPST-NO Top Actuated Surface Mount
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
CS1102V3.85F260 Models
Category
Actuator Height off PCB, Vertical
3.85mm
Mfr
Actuator Orientation
Top Actuated
Series
Termination Style
Gull Wing
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Outline
6.00mm x 6.00mm
Part Status
Active
Illumination
Non-Illuminated
Circuit
SPST-NO
Operating Force
260gf
Switch Function
Off-Mom
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C
Contact Rating @ Voltage
0.05A @ 50VDC
Actuator Material
Polyamide (PA46), Nylon 4/6
Actuator Type
Plunger for Cap
Switch Travel
0.25mm