Image for CH2LESRG12S is not available
CH2LESRG12S
DigiKey Part Number
2449-CH2LESRG12S-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
CH2LESRG12S
Description
SWITCH PB DPDT 1A 125VAC
Manufacturer Standard Lead Time
9 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Pushbutton Switch DPDT Anti-Vandal, Illuminated Panel Mount, Front
Category
Voltage Rating - DC
24 V
Mfr
Actuator Type
Round, Button
Series
Color - Actuator/Cap
Silver
Packaging
Tray
Illumination Type, Color
LED, Green/Red
Part Status
Active
Illumination Voltage (Nominal)
12 VDC
Mounting Type
Panel Mount, Front
Termination Style
Solder Lug
Type
Anti-Vandal, Illuminated
Ingress Protection
IP67 - Dust Tight, Waterproof
Circuit
Features
Stainless Steel
Switch Function
On-On
Panel Cutout Dimensions
Circular - 16.00mm Dia
Current Rating (Amps)
1A (AC/DC)
Operating Temperature
-25°C ~ 70°C
Voltage Rating - AC
125 V