BH16NMBZX
DigiKey Part Number
2449-BH16NMBZX-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
BH16NMBZX
Description
SWITCH PB SPST 1A 125V
Manufacturer Standard Lead Time
9 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Pushbutton Switch SPST Anti-Vandal Panel Mount, Front
Category
Voltage Rating - DC
36 V
Mfr
Actuator Type
Round, Button
Series
Actuator Marking
No Marking
Packaging
Tray
Color - Actuator/Cap
Black
Part Status
Active
Termination Style
Screw Terminal
Mounting Type
Panel Mount, Front
Ingress Protection
IP67 - Dust Tight, Waterproof
Type
Anti-Vandal
Panel Cutout Dimensions
Circular - 16.00mm Dia
Circuit
Operating Temperature
-25°C ~ 55°C
Switch Function
Off-Mom
Electrical Life
50,000 Cycles
Current Rating (Amps)
1A (AC), 2A (DC)
Base Product Number
Voltage Rating - AC
125 V