A1M1CSQ24VDCD
DigiKey Part Number
2449-A1M1CSQ24VDCD-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
A1M1CSQ24VDCD
Description
RELAY AUTOMOTIVE SPDT 40A 24V
Manufacturer Standard Lead Time
21 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Automotive Relay SPDT (1 Form C) 24VDC Coil Socketable
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
A1M1CSQ24VDCD Models
Product Attributes
Filter Similar Products
Category
Must Operate Voltage
14.4 VDC
Manufacturer
CIT Relay and Switch
Must Release Voltage
2.4 VDC
Series
Operate Time
10 ms
Packaging
Tube
Release Time
10 ms
Part Status
Active
Features
Sealed - Fully
Coil Type
Non Latching
Mounting Type
Socketable
Coil Current
75 mA
Termination Style
Plug In, Quick Connect - Multiple Sizes
Coil Voltage
24VDC
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C
Contact Form
SPDT (1 Form C)
Contact Material
Silver Tin Oxide (AgSnO)
Contact Rating (Current)
40 A
Coil Power
1.8W
Switching Voltage
28VDC - Max
Coil Resistance
320 Ohms