TR36M135-11G03 VI
DigiKey Part Number
2034-3867-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
TR36M135-11G03 VI
Description
AC/DC DESKTOP ADAPTER 13.5V 32W
Manufacturer Standard Lead Time
10 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
13.5V 32 W AC/DC External Desktop (Class II) Adapter Cord (Sold Separately) Input
Category
No Load Power Consumption
75mW (Max)
Manufacturer
Cincon Electronics Co. LTD
Polarization
Positive Center
Series
Applications
Medical
Packaging
Box
Efficiency
Level VI, CoC Tier 2
Part Status
Active
Operating Temperature
-30°C ~ 60°C
Region Utilized
International
Output Connector
Barrel Plug R/A, 2.1mm I.D. x 5.5mm O.D. x 12.0mm
Form
Desktop (Class II)
Cord Length
70.9" (1.80m)
Input Type
Cord (Sold Separately)
Input Connector
IEC 320-C8
Voltage - Input
80 ~ 264 VAC
Size / Dimension
3.94" L x 1.77" W x 0.89" H (100.0mm x 45.0mm x 22.5mm)
Voltage - Output
13.5V
Approval Agency
CE, cURus, FCC, NEMKO, PSE
Current - Output (Max)
2.4A
Weight
0.331 lb (150.14 g)
Power (Watts)
32 W