TR36M135-11G02 VI
DigiKey Part Number
2034-TR36M135-11G02VI-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
TR36M135-11G02 VI
Description
ADAPTER AC-DC
Manufacturer Standard Lead Time
10 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
13.5V 32 W AC/DC External Desktop (Class II) Adapter Cord (Sold Separately) Input
Category
No Load Power Consumption
75mW
Manufacturer
Cincon Electronics Co. LTD
Polarization
Positive Center
Series
Applications
Household Appliances, Medical
Packaging
Box
Efficiency
Level VI, CoC Tier 2
Part Status
Active
Operating Temperature
-30°C ~ 60°C
Region Utilized
International
Output Connector
Barrel Plug, 2.1mm I.D. x 5.5mm O.D. x 12.0mm
Form
Desktop (Class II)
Cord Length
48" (1.22m)
Input Type
Cord (Sold Separately)
Input Connector
IEC 320-C8
Voltage - Input
80 ~ 264 VAC, 120 ~ 370 VDC
Size / Dimension
3.94" L x 1.77" W x 0.89" H (100.0mm x 45.0mm x 22.5mm)
Voltage - Output
13.5V
Approval Agency
CE, cURus, FCC, PSE, TUV, UKCA
Current - Output (Max)
2.4A
Standard Number
60335-1; 60601-1
Power (Watts)
32 W