ECLB75W-48D15N
DigiKey Part Number
2034-ECLB75W-48D15N-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
ECLB75W-48D15N
Description
DC DC CONVERTER +/-15V 75W
Manufacturer Standard Lead Time
10 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Isolated Module DC DC Converter 2 Output 15V -15V 2.5A, 2.5A 18V - 75V Input
Category
Voltage - Isolation
2.25 kV
Mfr
Applications
ITE (Commercial)
Series
Features
Remote On/Off
Packaging
Tray
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C (With Derating)
Part Status
Active
Efficiency
91.5%
Type
Isolated Module
Mounting Type
Through Hole
Number of Outputs
2
Package / Case
7-DIP Module
Voltage - Input (Min)
18V
Size / Dimension
2.05" L x 1.20" W x 0.40" H (52.0mm x 30.5mm x 10.2mm)
Voltage - Input (Max)
75V
Control Features
Enable, Active Low
Voltage - Output 1
Approval Agency
CE
Voltage - Output 2
-15V
Standard Number
Current - Output (Max)
2.5A, 2.5A
Base Product Number
Power (Watts)
75 W