Image for ECB40W18-72S05-EDRT is not available
ECB40W18-72S05-EDRT
DigiKey Part Number
2034-ECB40W18-72S05-EDRT-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
ECB40W18-72S05-EDRT
Description
ISOLATED DC/DC CONVERTERS 40W 10
Manufacturer Standard Lead Time
10 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
DC DIN Rail Power Supply 1 Output 5V 8A
Category
Power (Watts)
40W
Manufacturer
Cincon Electronics Co. LTD
Voltage - Isolation
4.2 kV
Series
Applications
ITE (Commercial), Railway
Packaging
Bulk
Efficiency
87%
Part Status
Active
Operating Temperature
-40°C ~ 95°C (With Derating)
Input Type
DC
Features
Adjustable Output, Baseplate, Remote On/Off
Number of Outputs
1
Size / Dimension
5.63" L x 2.56" W x 0.87" H (143.0mm x 65.0mm x 22.1mm)
DC Voltage - Input (Min)
10V
Approval Agency
CE, UKCA
DC Voltage - Input (Max)
160V
Standard Number
50155; 62368-1
Voltage - Output 1
5V
Base Product Number
Current - Output (Max)
8A