EC7A-48S15
DigiKey Part Number
2034-1976-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
EC7A-48S15
Description
DC DC CONVERTER 15V 10W
Manufacturer Standard Lead Time
10 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Isolated Module DC DC Converter 1 Output 15V 666mA 36V - 75V Input
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
EC7A-48S15 Models
Category
Voltage - Isolation
1.5 kV
Mfr
Applications
ITE (Commercial)
Series
Features
OCP, OVP, SCP, UVLO
Packaging
Tube
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C (With Derating)
Part Status
Active
Efficiency
88%
Type
Isolated Module
Mounting Type
Through Hole
Number of Outputs
1
Package / Case
24-DIP Module, 8 Leads
Voltage - Input (Min)
36V
Size / Dimension
1.25" L x 0.80" W x 0.40" H (31.8mm x 20.3mm x 10.2mm)
Voltage - Input (Max)
75V
Approval Agency
CE, cURus
Voltage - Output 1
Standard Number
Current - Output (Max)
666mA
Base Product Number
Power (Watts)
10 W