Image for EC6AW-24D15NS is not available
EC6AW-24D15NS
DigiKey Part Number
2034-EC6AW-24D15NS-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
EC6AW-24D15NS
Description
LOW POWER DC-DC I/P:9-36VDC O/P:
Manufacturer Standard Lead Time
10 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Isolated Module DC DC Converter 2 Output 15V -15V 265mA, 265mA 9V - 36V Input
Category
Voltage - Isolation
1.5 kV
Mfr
Applications
ITE (Commercial), Railway
Series
Features
Adjustable Output, Remote On/Off
Packaging
Tube
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C (With Derating)
Part Status
Active
Efficiency
85%
Type
Isolated Module
Mounting Type
Surface Mount
Number of Outputs
2
Package / Case
24-SMD Module, 18 Leads
Voltage - Input (Min)
9V
Size / Dimension
1.25" L x 0.80" W x 0.45" H (31.8mm x 20.3mm x 11.4mm)
Voltage - Input (Max)
36V
Control Features
Enable, Active Low
Voltage - Output 1
Approval Agency
CE, UKCA
Voltage - Output 2
-15V
Standard Number
Current - Output (Max)
265mA, 265mA
Base Product Number
Power (Watts)
7.95 W