EC5SBW-24S15-DMF
DigiKey Part Number
2034-EC5SBW-24S15-DMF-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
EC5SBW-24S15-DMF
Description
PWR SUPP, BATT & COND
Manufacturer Standard Lead Time
10 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
DC DIN Rail Power Supply 1 Output 15V 2A
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
EC5SBW-24S15-DMF Models
Category
Power (Watts)
30W
Manufacturer
Cincon Electronics Co. LTD
Voltage - Isolation
1.5 kV
Series
Applications
ITE (Commercial)
Packaging
Bulk
Efficiency
89.5%
Part Status
Active
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C (With Derating)
Input Type
DC
Features
Adjustable Output, Remote On/Off
Number of Outputs
1
Size / Dimension
3.31" L x 1.48" W x 1.21" H (84.1mm x 37.6mm x 30.7mm)
DC Voltage - Input (Min)
10V
Approval Agency
CE, UKCA
DC Voltage - Input (Max)
36V
Standard Number
Voltage - Output 1
15V
Base Product Number
Current - Output (Max)
2A