EC5BU-24D12T
DigiKey Part Number
2034-2251-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
EC5BU-24D12T
Description
DC DC CONVERTER +/-12V 15W
Manufacturer Standard Lead Time
10 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Isolated Module DC DC Converter 2 Output 12V -12V 625mA, 625mA 18V - 36V Input
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
EC5BU-24D12T Models
Category
Voltage - Isolation
1.5 kV
Mfr
Applications
ITE (Commercial)
Series
Features
Remote On/Off, OCP, OTP, OVP, SCP, UVLO
Packaging
Tube
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C (With Derating)
Part Status
Active
Efficiency
88%
Type
Isolated Module
Mounting Type
Through Hole
Number of Outputs
2
Package / Case
6-DIP Module
Voltage - Input (Min)
18V
Size / Dimension
2.00" L x 1.00" W x 0.40" H (50.8mm x 25.4mm x 10.2mm)
Voltage - Input (Max)
36V
Control Features
Enable, Active High
Voltage - Output 1
Approval Agency
CE
Voltage - Output 2
-12V
Standard Number
Current - Output (Max)
625mA, 625mA
Base Product Number
Power (Watts)
15 W