Image for EC4BU-05S12AT is not available
EC4BU-05S12AT
DigiKey Part Number
2034-EC4BU-05S12AT-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
EC4BU-05S12AT
Description
LOW POWER DC-DC I/P:4.7-9VDC O/P
Manufacturer Standard Lead Time
10 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Isolated Module DC DC Converter 1 Output 12V 833mA 4.7V - 9V Input
Category
Voltage - Isolation
1.5 kV
Mfr
Applications
ITE (Commercial)
Series
Features
Adjustable Output, Remote On/Off
Packaging
Tube
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C (With Derating)
Part Status
Active
Efficiency
87%
Type
Isolated Module
Mounting Type
Through Hole
Number of Outputs
1
Package / Case
6-DIP Module
Voltage - Input (Min)
4.7V
Size / Dimension
2.00" L x 1.00" W x 0.40" H (50.8mm x 25.4mm x 10.2mm)
Voltage - Input (Max)
9V
Control Features
Enable, Active High
Voltage - Output 1
Approval Agency
CE
Current - Output (Max)
833mA
Standard Number
Power (Watts)
9.99 W