EC4AW15M
DigiKey Part Number
2034-1892-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
EC4AW15M
Description
DC DC CONVERTER +/-15V 5.7W
Manufacturer Standard Lead Time
10 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Isolated Module DC DC Converter 2 Output 15V -15V 190mA, 190mA 18V - 72V Input
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
EC4AW15M Models
Category
Current - Output (Max)
190mA, 190mA
Mfr
Power (Watts)
5.7 W
Series
Voltage - Isolation
1.5 kV
Packaging
Tube
Applications
ITE (Commercial)
Part Status
Active
Operating Temperature
-40°C ~ 100°C (With Derating)
Type
Isolated Module
Efficiency
85%
Number of Outputs
2
Mounting Type
Through Hole
Voltage - Input (Min)
18V
Package / Case
24-DIP Module, 10 Leads
Voltage - Input (Max)
72V
Size / Dimension
1.25" L x 0.80" W x 0.40" H (31.8mm x 20.3mm x 10.2mm)