Image for EC3AW12HMS is not available
EC3AW12HMS
DigiKey Part Number
2034-EC3AW12HMS-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
EC3AW12HMS
Description
LOW POWER DC-DC I/P:18-72VDC O/P
Manufacturer Standard Lead Time
10 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Isolated Module DC DC Converter 1 Output 12V 250mA 18V - 72V Input
Category
Voltage - Isolation
1.5 kV
Mfr
Applications
ITE (Commercial)
Series
Features
Adjustable Output, Remote On/Off
Packaging
Tube
Operating Temperature
-25°C ~ 71°C
Part Status
Active
Efficiency
77%
Type
Isolated Module
Mounting Type
Surface Mount
Number of Outputs
1
Package / Case
24-SMD Module, 18 Leads
Voltage - Input (Min)
18V
Size / Dimension
1.25" L x 0.80" W x 0.45" H (31.8mm x 20.3mm x 11.4mm)
Voltage - Input (Max)
72V
Control Features
Enable, Active High
Voltage - Output 1
Approval Agency
CE
Current - Output (Max)
250mA
Base Product Number
Power (Watts)
3 W