Image for EC3A36HMS-E is not available
EC3A36HMS-E
DigiKey Part Number
2034-EC3A36HMS-E-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
EC3A36HMS-E
Description
LOW POWER DC-DC I/P:36-72VDC O/P
Manufacturer Standard Lead Time
10 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Isolated Module DC DC Converter 2 Output 15V -15V 100mA, 100mA 36V - 72V Input
Category
Voltage - Isolation
1.5 kV
Mfr
Applications
ITE (Commercial)
Series
Features
Adjustable Output, Remote On/Off
Packaging
Tube
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C
Part Status
Active
Efficiency
87%
Type
Isolated Module
Mounting Type
Surface Mount
Number of Outputs
2
Package / Case
24-SMD Module, 18 Leads
Voltage - Input (Min)
36V
Size / Dimension
1.25" L x 0.80" W x 0.45" H (31.8mm x 20.3mm x 11.4mm)
Voltage - Input (Max)
72V
Control Features
Enable, Active High
Voltage - Output 1
Approval Agency
CE, cURus
Voltage - Output 2
-15V
Standard Number
60950-1; 62368-1
Current - Output (Max)
100mA, 100mA
Base Product Number
Power (Watts)
3 W