EC2SB-24S12S
DigiKey Part Number
2034-2632-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
EC2SB-24S12S
Description
DC DC CONVERTER 12V 10W
Detailed Description
Isolated Module DC DC Converter 1 Output 12V 833mA 18V - 36V Input
EDA/CAD Models
EC2SB-24S12S Models
Category
Voltage - Isolation
1.5 kV
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C (With Derating)
Efficiency
87%
Number of Outputs
1
Voltage - Input (Min)
18V
Size / Dimension
1.00" L x 1.00" W x 0.36" H (25.4mm x 25.4mm x 9.2mm)
Voltage - Input (Max)
36V
Current - Output (Max)
833mA
Base Product Number
Power (Watts)
10 W