EC2SB-24D12S
DigiKey Part Number
2034-2635-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
EC2SB-24D12S
Description
DC DC CONVERTER +/-12V 10W
Manufacturer Standard Lead Time
10 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Isolated Module DC DC Converter 2 Output 12V -12V 416mA, 416mA 18V - 36V Input
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
EC2SB-24D12S Models
Category
Power (Watts)
10 W
Mfr
Voltage - Isolation
1.5 kV
Series
Applications
ITE (Commercial)
Packaging
Strip
Features
Remote On/Off, OCP, OVP, SCP, UVLO
Part Status
Active
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C (With Derating)
Type
Isolated Module
Efficiency
87%
Number of Outputs
2
Mounting Type
Surface Mount
Voltage - Input (Min)
18V
Package / Case
6-SMD Module
Voltage - Input (Max)
36V
Size / Dimension
1.00" L x 1.00" W x 0.36" H (25.4mm x 25.4mm x 9.2mm)
Voltage - Output 1
Approval Agency
CE
Voltage - Output 2
-12V
Standard Number
Current - Output (Max)
416mA, 416mA