Image for EC2SA-48S15 is not available
EC2SA-48S15
DigiKey Part Number
2034-EC2SA-48S15-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
EC2SA-48S15
Description
LOW POWER DC-DC I/P:36-75VDC O/P
Manufacturer Standard Lead Time
10 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Isolated Module DC DC Converter 1 Output 15V 134mA 36V - 75V Input
Category
Voltage - Isolation
1.5 kV
Mfr
Applications
ITE (Commercial)
Series
Features
Remote On/Off
Packaging
Tube
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C (With Derating)
Part Status
Active
Efficiency
84%
Type
Isolated Module
Mounting Type
Through Hole
Number of Outputs
1
Package / Case
8-SIP Module, 7 Leads
Voltage - Input (Min)
36V
Size / Dimension
0.86" L x 0.36" W x 0.44" H (21.8mm x 9.2mm x 11.1mm)
Voltage - Input (Max)
75V
Approval Agency
CE
Voltage - Output 1
Standard Number
Current - Output (Max)
134mA
Base Product Number
Power (Watts)
2 W