Image for EC2SA-05D12 is not available
EC2SA-05D12
DigiKey Part Number
2034-EC2SA-05D12-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
EC2SA-05D12
Description
LOW POWER DC-DC I/P:4.5-9.0VDC O
Manufacturer Standard Lead Time
10 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Isolated Module DC DC Converter 2 Output 12V -12V 83mA, 83mA 4.5V - 9V Input
Category
Power (Watts)
1.99 W
Mfr
Voltage - Isolation
1.5 kV
Series
Applications
ITE (Commercial)
Packaging
Tube
Features
Remote On/Off
Part Status
Active
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C (With Derating)
Type
Isolated Module
Efficiency
79%
Number of Outputs
2
Mounting Type
Through Hole
Voltage - Input (Min)
4.5V
Package / Case
8-SIP Module, 7 Leads
Voltage - Input (Max)
9V
Size / Dimension
0.86" L x 0.36" W x 0.44" H (21.8mm x 9.2mm x 11.1mm)
Voltage - Output 1
Approval Agency
CE
Voltage - Output 2
-12V
Standard Number
Current - Output (Max)
83mA, 83mA