Image for CQE50W-24S12-DIN is not available
CQE50W-24S12-DIN
DigiKey Part Number
2034-CQE50W-24S12-DIN-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
CQE50W-24S12-DIN
Description
BRICK DC-DC I/P:9-36VDC O/P:12V/
Manufacturer Standard Lead Time
10 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Enclosed DC DC Converter 1 Output 12V 4.16A 36V Input
Category
Current - Output (Max)
4.16A
Manufacturer
Cincon Electronics Co. LTD
Power (Watts)
50W
Series
Applications
ITE (Commercial)
Packaging
Tray
Operating Temperature
-40°C ~ 100°C (With Derating)
Part Status
Active
Mounting Type
DIN Rail
Type
Enclosed
Size / Dimension
3.78" L x 1.57" W x 0.98" H (96.0mm x 40.0mm x 25.0mm)
Voltage - Input (Min)
9V
Approval Agency
CE, cURus
Voltage - Input (Max)
36V
Standard Number
Number of Outputs
1
Base Product Number
Voltage - Output 1
12V