CQB75W-24S15N
DigiKey Part Number
2034-2801-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
CQB75W-24S15N
Description
DC DC CONVERTER 15V 75W
Detailed Description
Isolated Module DC DC Converter 1 Output 15V 5A 9V - 36V Input
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
CQB75W-24S15N Models
Category
Voltage - Isolation
1.5 kV
Mfr
Applications
ITE (Commercial)
Series
Features
Remote On/Off, OCP, OTP, OVP, SCP, UVLO
Packaging
Tray
Operating Temperature
-40°C ~ 100°C (With Derating)
Efficiency
86%
Package / Case
Module
Voltage - Input (Min)
9V
Size / Dimension
2.28" L x 1.45" W x 0.50" H (57.9mm x 36.8mm x 12.7mm)
Voltage - Input (Max)
36V
Control Features
Enable, Active Low
Voltage - Output 1
Approval Agency
CE, cURus
Current - Output (Max)
5A
Standard Number
Power (Watts)
75 W