Image for CQB75W-24S15-C is not available
CQB75W-24S15-C
DigiKey Part Number
2034-CQB75W-24S15-C-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
CQB75W-24S15-C
Description
BRICK DC-DC I/P:9-36VDC O/P:15V/
Manufacturer Standard Lead Time
10 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Isolated Module DC DC Converter 1 Output 15V 5A 9V - 36V Input
Category
Applications
ITE (Commercial)
Mfr
Features
Adjustable Output, Remote On/Off
Series
Operating Temperature
-40°C ~ 100°C
Packaging
Tray
Efficiency
86%
Part Status
Active
Mounting Type
Through Hole
Type
Isolated Module
Package / Case
Quarter Brick
Number of Outputs
1
Size / Dimension
2.28" L x 1.45" W x 0.50" H (57.9mm x 36.8mm x 12.7mm)
Voltage - Input (Min)
9V
Supplier Device Package
Quarter Brick
Voltage - Input (Max)
36V
Control Features
Enable, Active High
Voltage - Output 1
Approval Agency
CE, cURus
Current - Output (Max)
5A
Standard Number
60950-1; 62368-1
Power (Watts)
75 W
Base Product Number
Voltage - Isolation
1.5 kV