Image for CQB75-300S48N-C is not available
CQB75-300S48N-C
DigiKey Part Number
2034-CQB75-300S48N-C-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
CQB75-300S48N-C
Description
HIGH INPUT BRICK DC-DC I/P:180-4
Detailed Description
Isolated Module DC DC Converter 1 Output 48V 1.56A 180V - 450V Input
Category
Applications
ITE (Commercial)
Mfr
Features
Adjustable Output, Remote On/Off
Series
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C (With Derating)
Packaging
Box
Efficiency
89%
Size / Dimension
2.28" L x 1.45" W x 0.50" H (57.9mm x 36.8mm x 12.7mm)
Voltage - Input (Min)
180V
Voltage - Input (Max)
450V
Approval Agency
CB, CE, cURus, UKCA
Current - Output (Max)
1.56A
Standard Number
Power (Watts)
75 W
Base Product Number
Voltage - Isolation
3 kV