Image for CQB50W8-36S48N is not available
CQB50W8-36S48N
DigiKey Part Number
2034-CQB50W8-36S48N-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
CQB50W8-36S48N
Description
RAILWAY BRICK DC-DC I/P:9-75VDC
Manufacturer Standard Lead Time
10 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Isolated Module DC DC Converter 1 Output 48V 1.05A 9V - 75V Input
Category
Applications
ITE (Commercial), Railway
Mfr
Features
Adjustable Output, Remote On/Off
Series
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C (With Derating)
Packaging
Box
Efficiency
91%
Part Status
Active
Mounting Type
Through Hole
Type
Isolated Module
Package / Case
Full Brick
Number of Outputs
1
Size / Dimension
2.28" L x 1.45" W x 0.50" H (57.9mm x 36.8mm x 12.7mm)
Voltage - Input (Min)
9V
Supplier Device Package
Full Brick
Voltage - Input (Max)
75V
Control Features
Enable, Active Low
Voltage - Output 1
Approval Agency
CB, CE, cURus, UKCA
Current - Output (Max)
1.05A
Standard Number
Power (Watts)
50 W
Base Product Number
Voltage - Isolation
3 kV