Image for CQB150W-110S15 is not available
CQB150W-110S15
DigiKey Part Number
2034-CQB150W-110S15-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
CQB150W-110S15
Description
RAILWAY BRICK DC-DC I/P:43-160VD
Manufacturer Standard Lead Time
10 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Isolated Module DC DC Converter 1 Output 15V 10A 43V - 160V Input
Category
Applications
ITE (Commercial)
Mfr
Features
Adjustable Output, Remote On/Off
Series
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C
Packaging
Box
Efficiency
91%
Part Status
Active
Mounting Type
Through Hole
Type
Isolated Module
Package / Case
Quarter Brick
Number of Outputs
1
Size / Dimension
2.28" L x 1.45" W x 0.50" H (57.9mm x 36.8mm x 12.7mm)
Voltage - Input (Min)
43V
Supplier Device Package
Quarter Brick
Voltage - Input (Max)
160V
Control Features
Enable, Active High
Voltage - Output 1
Approval Agency
CB, CE, cURus
Current - Output (Max)
10A
Standard Number
Power (Watts)
150 W
Base Product Number
Voltage - Isolation
3 kV