CQB100W14-72S54-C is available for purchase but is not normally stocked.
In Stock: 0
Image for CQB100W14-72S54-C is not available
CQB100W14-72S54-C
DigiKey Part Number
2034-CQB100W14-72S54-C-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
CQB100W14-72S54-C
Description
ISOLATED DC/DC CONVERTERS 100W,
Detailed Description
Isolated Module DC DC Converter 1 Output 54V 1.85A 12V - 160V Input
Category
Applications
ITE (Commercial), Railway
Mfr
Features
Adjustable Output, Remote On/Off, Remote Sense
Series
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C (With Derating)
Packaging
Tray
Efficiency
90%
Size / Dimension
2.28" L x 1.45" W x 0.50" H (57.9mm x 36.8mm x 12.7mm)
Voltage - Input (Min)
12V
Voltage - Input (Max)
160V
Control Features
Enable, Active High
Voltage - Output 1
Approval Agency
CB, CE, cURus, UKCA
Current - Output (Max)
1.85A
Standard Number
Power (Watts)
100 W
Base Product Number
Voltage - Isolation
3 kV