Image for CQB100-110S3V3N is not available
CQB100-110S3V3N
DigiKey Part Number
2034-CQB100-110S3V3N-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
CQB100-110S3V3N
Description
RAILWAY BRICK DC-DC I/P:66-160VD
Detailed Description
Isolated Module DC DC Converter 1 Output 3.3V 25A 66V - 160V Input
Category
Applications
ITE (Commercial)
Mfr
Features
Adjustable Output, Remote On/Off
Series
Operating Temperature
-40°C ~ 100°C
Packaging
Box
Efficiency
90%
Size / Dimension
2.28" L x 1.45" W x 0.50" H (57.9mm x 36.8mm x 12.7mm)
Voltage - Input (Min)
66V
Voltage - Input (Max)
160V
Approval Agency
CE, cURus
Current - Output (Max)
25A
Standard Number
60950-1; 62368-1
Power (Watts)
83 W
Base Product Number
Voltage - Isolation
2.25 kV