CQB100-110S24N is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
Cincon Electronics Co. LTD
In Stock: 0
Image for CQB100-110S24N is not available
CQB100-110S24N
DigiKey Part Number
2034-CQB100-110S24N-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
CQB100-110S24N
Description
RAILWAY BRICK DC-DC I/P:66-160VD
Manufacturer Standard Lead Time
10 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Isolated Module DC DC Converter 1 Output 24V 4.2A 66V - 160V Input
Category
Applications
ITE (Commercial)
Mfr
Features
Adjustable Output, Remote On/Off
Series
Operating Temperature
-40°C ~ 100°C
Packaging
Box
Efficiency
92%
Part Status
Active
Mounting Type
Through Hole
Type
Isolated Module
Package / Case
Quarter Brick
Number of Outputs
1
Size / Dimension
2.28" L x 1.45" W x 0.50" H (57.9mm x 36.8mm x 12.7mm)
Voltage - Input (Min)
66V
Supplier Device Package
Quarter Brick
Voltage - Input (Max)
160V
Control Features
Enable, Active Low
Voltage - Output 1
Approval Agency
CE, cURus
Current - Output (Max)
4.2A
Standard Number
60950-1; 62368-1
Power (Watts)
101 W
Base Product Number
Voltage - Isolation
2.25 kV