CHB75W-48S28N
DigiKey Part Number
2034-2970-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
CHB75W-48S28N
Description
DC DC CONVERTER 28V 75W
Detailed Description
Isolated Module DC DC Converter 1 Output 28V 2.67A 18V - 75V Input
EDA/CAD Models
CHB75W-48S28N Models
ITE (Commercial)
Mfr
Features
Remote On/Off, OCP, OTP, OVP, SCP, UVLO
Series
Operating Temperature
-40°C ~ 100°C (With Derating)
Packaging
Tray
Efficiency
85%
Part Status
Active
Mounting Type
Through Hole
Type
Isolated Module
Package / Case
Half Brick
Size / Dimension
2.40" L x 2.28" W x 0.50" H (61.0mm x 57.9mm x 12.7mm)
Voltage - Input (Min)
18V
Supplier Device Package
Half Brick
Voltage - Input (Max)
75V
Control Features
Enable, Active Low
Current - Output (Max)
2.67A
Standard Number
Power (Watts)
75 W
Base Product Number
Voltage - Isolation
1.5 kV