CHB75W-24S28-DIN
DigiKey Part Number
2034-3425-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
CHB75W-24S28-DIN
Description
DC/DC DIN RAIL SUPPLY 28V 75W
Detailed Description
DC DIN Rail Power Supply 1 Output 28V 2.67A
EDA/CAD Models
CHB75W-24S28-DIN Models
Category
Current - Output (Max)
2.67A
Manufacturer
Cincon Electronics Co. LTD
Power (Watts)
75W
Series
Voltage - Isolation
1.5 kV
Packaging
Box
Efficiency
84%
Input Type
DC
Operating Temperature
-40°C ~ 100°C (With Derating)
Features
Adjustable Output, Remote On/Off, Remote Sense
DC Voltage - Input (Min)
9V
Size / Dimension
3.98" L x 2.54" W x 1.03" H (101.2mm x 64.6mm x 26.2mm)
DC Voltage - Input (Max)
36V
Voltage - Output 1
28V